عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
Getlike
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودcoinpayu CoinBulb
More Money - Earn Free Bitcoin CoinBulb
کسب درآمد
CoinBulb

تفكر مثبت، مقدمه زندگی مثبت
تا به حال متوجه این مساله شده اید كه شما حتی یك لحظه هم نیست كه فكر نكنید؟ آنچه در دنیا اتفاق می افتد، با یك فكر شروع می شود. افكار ما هستند كه ما را در مسیر زندگی هدایت می كنند. این مساله كه افكار مثبت دریچه های امید را به سمت زندگی ما باز می كنند و افكار منفی ما را از ادامه راه بازداشته و تلاش ما را به شكست می كشانند، امروزه ثابت شده است. بنابراین باید یاد بگیریم كه افكار خود را در جهت دست یابی به اهدافمان در زندگی هدایت كنیم. چگونه؟ با طی كردن مراحل زیر این توانایی در ما ایجاد خواهد شد، امتحان كنید:
برای شروع به فكرهایتان بیشتر توجه كنید، بدون اینكه بخواهید آنها را شناسایی كنید. در واقع شما باید به عنوان فردی جدا از خودتان به توجه به افكارتان ادامه دهید. ممكن است در این میان گاهی این افكار شما را با خودش به رویا بكشاند، به خصوص اگر مبتدی باشید. هیچ اشكالی ندارد. سعی كنید هر چه سریع تر این حالت را از خود دور كنید و دوباره به عنوان یك ناظر به فكرهایی كه از سرتان می گذرد، توجه كنید.
نگذارید افكارتان مزاحم شما شوند. آنها را قضاوت یا سرزنش نكنید. سعی نكنید آنها را كنترل كنید. بعد از مدتی شما می توانید یاد بگیرید كه افكار منفی شما درباره چه چیزهایی است. حالا سعی كنید افكار مثبتی را كه می تواند جایگزین این افكار منفی باشد، شناسایی كنید تا به دنبال آن رفتارهای مثبتی را در خود به وجود آورید. تلاش ما باید در این راستا باشد كه مقدار افكار منفی و غیرضروری را هر چه كمتر كنیم و كیفیت و چگونگی افكار مثبت و ضروری را در ذهن خود تقویت كنیم. خودتان را مشغول كنید. یك غذای ساده، یك نفس عمیق و انجام تمرینات آرام كننده به سادگی به توانایی شما در مدیریت افكارتان كمك می كنند. از كارهای دیگر انتظار زیادی برای این كمك نداشته باشید.
● افكار منفی خود را شناسایی كنید
یك دفترچه یادداشت كوچك با خود داشته باشید. یادداشتی از افكار خود تهیه كنید. لحظه هایی از روز را كه طی آن شاد بوده اید، در دفترچه بنویسید. آیا آنها مثبت، كارآمد و كافی بوده اند یا اینكه افكاری گیج كننده، اغراق آمیز و منفی داشته اید؟ آیا به رابطه میان آنچه اتفاق افتاده و عكس العمل هایی كه شما در برابر آن نشان داده اید، توجه كرده اید؟ اگر جواب مثبت است، آیا شما نتایج افكار منفی را تجربه كردید؟ آیا تفاوتی میان كلمات و افكارتان وجود داشت؟ اگر این تفاوت وجود داشت، توجیه آن منطقی و درست بود یا خیر؟ آیا می توانستید راه بهتری برای ایجاد هماهنگی میان افكارو كلمات تان پیدا كنید؟
●آیا پاسخ لفظی ضروری، مناسب و كافی بود؟
بعضی وقت ها ما با دیگران و یا به سادگی با خودمان حرف می زنیم یا اینكه به چیزی شبیه این فكر می كنیم. از خودتان سوال كنید چه انگیزه ای باعث می شود برای شروع یك گفتگو پیش قدم شوید. آیا این كار ضرورت دارد؟ هدف از آن چه بوده آیا به هدف خود دست یافته اید؟ اگر نه، چرا نتوانستید این كار را انجام دهید؟ آیا علت این نبود كه شما از كلماتی نامناسب و غیرضروری و پر از احساسات منفی استفاده كرده اید؟ آیا كلماتی كه برای فكر كردن، گفتگوی درونی با خودتان یا صحبت با دیگران استفاده كرده اید، مناسب، مثبت، درخور و كافی بوده است؟ آیا در پایان كار شما از این گفتگو با خود یا دیگران شاد و راضی بوده اید؟ آیا می توانید راه هایی پیدا كنید كه بتواند شما را برای اینكه یك متفكر یا گوینده بهتر باشید، كمك كند؟ به خاطر داشته باشید كه دفترچه یادداشت وسیله ای است كه به شما برای شروع كار كمك می كند و شما را قادر می سازد كه افكار منفی خود را بشناسید. این مساله اهمیت دارد كه نسبت به این افكار درست هنگام به وجود آمدن شان آگاه شوید و آنها را برای تجزیه وتحلیل بعدی رها نكنید.
● افكار منفی
یك خورشید قدرتمند را كه نور قوی دارد، مجسم كنید. از این شعاع نورانی درخشان برای نابودی افكار منفی، فكرهای ناخواسته، تصورات و حس های نامطلوب كه شناسایی می كنید، استفاده ببرید. این خورشید را مانند یك اسلحه كه تمام وقت آماده شلیك است و به طور اتوماتیك افكار منفی را هدف قرار داده و آنها را می كشد، در ذهن خود داشته باشید. یادتان نرود كه این خورشید را به عنوان دوست صمیمی و خیلی مهربان در تصور خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید كه چند بار در روز ناچار به استفاده از این خورشید شده اید. این كار باعث پیشرفت تدریجی هوشیاری شما می شود و افكارتان از این طریق رشد می كنند. علت افت شدید افكار منفی این است كه هر گاه ما از چیزی استفاده نكنیم، به تدریج آن را از یاد می بریم و به عبارتی گم می كنیم.
● افكار مثبت را جایگزین كنید
یكی از گام های حیاتی در این فرآیند، جایگزینی سریع افكار مثبت به جای افكار منفی از بین رفته است. هر چه مدت این جایگزینی كوتاه تر باشد، بهتر است. طولانی شدن زمان جابه جایی میان افكار منفی و مثبت باعث می شود كه قدرت افكار شب كاهش پیدا كند. موفقیت و آرامش ما به شناخت كامل اهدافمان و پیگیری موثر برای دست یافتن به آنها است كه هر دوی این عوامل به چگونگی مدیریت افكار ما بستگی دارد. كیفیت افكار ما است كه كیفیت برون دهی خود را كه عمل ما است، تعیین خواهد كرد. افكار ما قدرت جامه عمل پوشاندن به خود را دارند زیرا آنها وسیله ای هستند كه انرژی درونی ما را به سمت فعالیت های جسمی یا ذهنی هدایت و كانالیزه می كنند. شرایط بیرونی و سایر تبعات آن فقط در صورتی می توانند به ما آسیب برسانند كه ما این اجازه را از طریق افكارمان به آنها بدهیم. مثبت سخن بگویید، سخنان مثبت بزرگان را بخوانید. در محیط زندگی خود پوستر ها و كارت هایی كه پیام های مثبت بر آنها نوشته شده بر در و دیوار بچسبانید. آنها را روی میز كار و جلوی چشم تان بگذارید، به دیوار آویزان كنید، به آینه حمام بچسبانید، روی یخچال، روی داشبورد ماشین، داخل كیف دستی و جاهایی كه هر روز با آنها سر و كار دارید، از این عبارات استفاده كنید. به یاد داشته باشید كه با گذشت زمان این پوسترها و عبارات آن كهنه می شوند و خاصیت خود را از دست می دهند. پس باید آنها را در فواصل زمانی عوض كنید. نگذارید گذشت زمان باعث ضعیف شدن این پیام ها شود. از آنها به طور اختصاصی برای پاسخ به افكار منفی خاص استفاده كنید. این جایگزینی باید در هر شرایط احساسی مثبت باشد. صرف نظر از مشوق و مطمئن بودن این افكار، باید پیشنهادهایی هم به همراه داشته باشند. برای مثال، اگر شما در برابر فكر منفی <من نمی توانم هیچ وقت موفق شوم> قرار گرفته اید، فقط این كافی نیست كه شما به خودتان بگویید: <خورشید، حمله كن! من موفق می شوم.>
چنین جایگزینی به اندازه كافی موثر نیست. این بیشتر به تن دادن به رویا شبیه است و فاقد عمق لازم برای مطمئن كردن ماست. بهتر است این فكر را به بخش های آشناتر و یا مراحلی كه بر اساس آنها بتوان عمل كرد، تبدیل كنید. به طور مثال، در این باره شما می توانید چنین افكاری را جایگزین كنید:
<من می توانم موفق شوم. با هر شكست، تجربه من بیشتر می شود و می توانم افق های تازه تری را پیدا كنم. این افق های جدید نیاز به دقت نظر بیشتر من دارد. این دقت نظر به من كمك می كند كه به طور منظم به راه هایی فكر كنم كه باعث پیشرفتم می شود. من برنامه ریزی خواهم كرد و بر اساس آن اقدام می كنم. هیچ دلیلی وجود ندارد كه من نتوانم موفق شوم. من بررسی می كنم، برنامه ریزی می كنم، بیشتر به مسایل توجه می كنم، مشكلات برنامه ام را می شناسم و در نهایت موفق خواهم شد. در واقع آن موفقیت الان به دست آمده است و تنها زمان مرا از تحقق واقعی آن دور نگه داشته است. من با تلاش تمام ابزارهایی را كه برای رسیدن به موفقیت به آن نیاز دارم، فراهم می كنم. من مانند رودخانه ای هستم كه پشت هیچ مشكلی گرفتار نخواهم شد. من راهم را به هر ترتیب پیدا می كنم و اگر این راه وجود نداشته باشد، آن را می سازم.>
● امدادگران
چنین افكاری می توانند اضافه شدن تصورات مثبت و احساسات را به دنبال داشته باشند. تمام این مراحل ممكن است بیشتر از یك جایگزینی ساده افكار مثبت به جای افكار منفی زمان ببرد اما اگر شما توانسته باشید اهداف ذهنی خود را به بخش های قابل عمل كردن تبدیل كنید، تصورات و احساسات هم به كمك شما می آیند. روی یك اتفاق خوشایند كه در گذشته اتفاق افتاده تمركز كنید. از این طریق است كه تبدیل افكار شما به افكاری مثبت و امداد تصورات و احساسات شما به همدیگر، به یك رفتار مثبت همه جانبه منجر خواهد شد.
 

:: موضوعات مرتبط: مهارت های زندگی , , ,
:: بازدید از این مطلب : 1940
|
امتیاز مطلب : 1
|
|
مجموع امتیاز : 1
مطالب مرتبط با این پست

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: